2021 - 2022 CLASS SCHEDULE

DSC_0365.jpg

CORE PROGRAM

Our Core Program is geared towards all dancers who want to take classes for the love and fun of dance.

DSC_0155.jpg

THE ACADEMY

The Academy is geared towards dancers who are interested in an intensive training program and performing at the competitive level. Dancers are required to audition for The Academy.

CORE PROGRAM SCHEDULE

 

Tiny Tots | Age 2-3.5

THURSDAY

Creative Movement- 4:30-5:15

Level I | Age 7-9

MONDAY

Ballet- 4:30-5:30

Tap- 5:30-6:15

 

TUESDAY

Contemporary- 6:00-7:00

Hip Hop- 7:00-7:45

 

WEDNESDAY

Lyrical- 5:00-6:00

Ballet- 6:00-7:00**

 

THURSDAY

Jumps and Turns*/**- 4:30-5:15

Acro- 5:15-6:00

 

FRIDAY

Jazz- 4:45-5:30

*Please contact Danielle for placement questions.

** Technique only, no recital

Level III | Age 13+

MONDAY

Tap: 6:15-7:00

Ballet: 7:00-8:30

 

TUESDAY

Jazz: 5:00-6:00

Hip Hop: 6:00-7:00

Contemporary: 7:00-8:30

 

WEDNESDAY

Musical Theatre: 6:00-7:00

Ballet: 7:00-8:30 **

 

THURSDAY

Conditioning: 5:15-6:15

Lyrical: 6:15-7:15

Jumps and Turns*/**: 7:15-8:00

 

FRIDAY

Acro/Power Tumbling: 5:30-6:30

*Please contact Danielle for placement questions.

** Technique only, no recital

Bright Beginnings | Age 4-6

MONDAY

Acro- 4:30-5:15

 

TUESDAY

Twinkle Toes- 4:30-5:15

Hip Hop- 5:15-6:00

THURSDAY

Tap- 4:30-5:15

 

SATURDAY

Combo Class- 10:00-11:00

Free Dance- 11:00-11:45

Level II | Age 10-12

MONDAY

Ballet- 5:30-7:00

Lyrical- 7:00-8:00

 

TUESDAY

Contemporary- 4:30-6:00

 

WEDNESDAY

Ballet- 4:30-6:00**

Hip Hop- 6:00-7:00

Jazz- 7:00-8:00

 

THURSDAY

Conditioning: 5:15-6:15

Jumps and Turns A*/**- 6:15-6:45

Jumps and Turns B*/**- 6:45-7:15

Musical Theatre: 7:15-8:00

 

FRIDAY

Acro: 4:30-5:30

Tap: 5:30-6:15

Beginner Pointe: 6:30-7:15

*Please contact Danielle for placement questions.

** Technique only, no recital

Adult Fitness

TUESDAY

HIIT Workout: 6:00-6:45


WEDNESDAY

Dance Fitness: 7:00-7:45

THURSDAY

Barre Fitness: 5:15-5:45

Ballet: 5:45-6:45

 

THE ACADEMY | COMPETITIVE I SCHEDULE

 

These classes are required for dancers who have auditioned and made the Competitive I Company. Dancers that are part of The Academy may also choose to take additional classes from our Primary Program. 

Level I

MONDAY

Ballet- 4:30-5:30

Tap- 5:30-6:15 (required only if competing in this style)

 

TUESDAY

Contemporary- 6:00-7:00 (required to choose lyrical or contemporary)

Hip Hop- 7:00-7:45 (required only if competing in this style)

 

WEDNESDAY

Lyrical- 5:00-6:00 (required to choose lyrical or contemporary)

Ballet- 6:00-7:00

 

THURSDAY

Jumps and Turns*- 4:30-5:15

Acro- 5:15-6:00

FRIDAY

Jazz- 4:45-5:30

*Please contact Danielle for placement questions.

Level III

MONDAY

Tap: 6:15-7:00 (required only if competing in this style)

Ballet: 7:00-8:30

 

TUESDAY

Jazz: 5:00-6:00

Hip Hop: 6:00-7:00 (required only if competing in this style)

Contemporary: 7:00-8:30 (required to choose lyrical or contemporary – must take class in style dancer is competing in)

 

WEDNESDAY

Musical Theatre: 6:00-7:00

Ballet: 7:00-8:30

 

THURSDAY

Conditioning: 5:15-6:15

Lyrical: 6:15-7:15 (required to choose lyrical or contemporary – must take class in style dancer is competing in)

Jumps and Turns*: 7:15-8:00

 

FRIDAY

Acro/Power Tumbling: 5:30-6:30

 

SATURDAY

Movement Class: 11:00-12:00

SUNDAY

Bootcamp: 11:30-12:30

*Please contact Danielle for placement questions.

Level II

MONDAY

Ballet- 5:30-7:00

Lyrical- 7:00-8:00 (required to choose lyrical or contemporary – must take class in style dancer is competing in)

 

TUESDAY

Contemporary- 4:30-6:00 (required to choose lyrical or contemporary – must take class in style dancer is competing in)

 

WEDNESDAY

Ballet- 4:30-6:00

Hip Hop- 6:00-7:00 (required only if competing in this style)

Jazz- 7:00-8:00

 

THURSDAY

Conditioning: 5:15-6:15

Jumps and Turns A*- 6:15-6:45

Jumps and Turns B*- 6:45-7:15

Musical Theatre: 7:15-8:00

 

FRIDAY

Acro: 4:30-5:30

Tap: 5:30-6:15 (required only if competing in this style)

 

SATURDAY

Movement Class: 11:00-12:00*

SUNDAY

Bootcamp: 11:30-12:30*

*Please contact Danielle for placement questions.

THE ACADEMY | COMPETITIVE II SCHEDULE

 

These classes are required for dancers who have auditioned and made the Competitive II Company. Dancers that are part of The Academy may also choose to take additional classes from our Primary Program. 

Level I

MONDAY

Tap- 5:30-6:15 (required only if competing in this style)

 

TUESDAY

Contemporary- 6:00-7:00 (required only if competing in this style)

Hip Hop- 7:00-7:45 (required only if competing in this style)

 

WEDNESDAY

Lyrical- 5:00-6:00 (required only if competing in this style)

Ballet- 6:00-7:00

 

THURSDAY

Jumps and Turns*- 4:30-5:15

FRIDAY

Jazz- 4:45-5:30 (required only if competing in this style)

*Please contact Danielle for placement questions.

Level III

MONDAY

Tap: 6:15-7:00 (required only if competing in this style)

 

TUESDAY

Jazz: 5:00-6:00

Hip Hop: 6:00-7:00 (required only if competing in this style)

Contemporary: 7:00-8:30 (required only if competing in this style)

 

WEDNESDAY

Ballet: 7:00-8:30

 

THURSDAY

Conditioning: 5:15-6:15

Lyrical: 6:15-7:15 (required only if competing in this style)

Jumps and Turns*: 7:15-8:00

*Please contact Danielle for placement questions.

Level II

MONDAY

Lyrical- 7:00-8:00 (required only if competing in this style)

 

TUESDAY

Contemporary- 4:30-6:00 (required only if competing in this style)

 

WEDNESDAY

Ballet- 4:30-6:00

Hip Hop- 6:00-7:00 (required only if competing in this style)

Jazz- 7:00-8:00 (required only if competing in this style)

 

THURSDAY

Conditioning: 5:15-6:15

Jumps and Turns A*- 6:15-6:45

Jumps and Turns B*- 6:45-7:15

 

FRIDAY

Tap: 5:30-6:15 (required only if competing in this style)

*Please contact Danielle for placement questions.