2022 - 2023 CLASS SCHEDULE

DSC_0365.jpg

CORE PROGRAM

Our Core Program is geared towards all dancers who want to take classes for the love and fun of dance.

DSC_0155.jpg

THE ACADEMY

The Academy is geared towards dancers who are interested in an intensive training program and performing at the competitive level. Dancers are required to audition for The Academy.

CORE PROGRAM SCHEDULE

 

Tiny Tots | Age 2-3.5

Wednesday

Creative Movement | 4:00 - 4:45pm 

Saturday

Creative Movement | 9:15 - 10:00am

Level I | Age 7-9

MONDAY

Ballet | 4:30 - 5:30 (Grades 2-4)

Tap | 5:30 - 6:15

 

TUESDAY

Hip Hop | 4:30 - 5:15pm

Contemporary | 6:00 - 7:00pm

WEDNESDAY

Lyrical | 4:30 - 5:30pm 

Ballet | 6:00 - 7:00pm*

Acro | 7:00 - 7:45pm

 

THURSDAY

Conditioning (ages 7-10) | 4:30 - 5:15pm*

Jumps and Turns | 5:15 - 6:00pm* 

Jazz | 6:00 - 6:45pm

FRIDAY

Company Rehearsal

* Technique only, no recital

Level III | Age 13+

MONDAY

Jazz | 4:30 - 5:30pm

Ballet/Pointe | 5:30 - 6:45pm

Ballet | 7:00 - 8:30pm (grades 8+)

TUESDAY

Hip Hop | 5:15 - 6:15pm

Musical Theatre | 6:15 - 7:00pm 

Contemporary | 7:00pm - 8:30pm

 

WEDNESDAY

Ballet III | 4:30 - 6:00pm*

Lyrical | 6:30 - 8:00pm

THURSDAY

Conditioning (11+) | 5:15 - 6:00pm*

Tap | 6:00 - 6:45pm

Advanced Jumps and Turns | 6:45 - 7:45*

(invite only) 

 

FRIDAY

Company Rehearsals 

* Technique only, no recital

Bright Beginnings | Age 4-6

MONDAY

Acro | 4:30 - 5:15pm 

 

TUESDAY

Twinkle Toes | 4:30 - 5:15pm

Hip Hop | 5:15 - 6:00pm

Wednesday

Tap/Ballet Combo | 4:45 - 5:45pm

 

SATURDAY

Tap/Ballet Combo Class | 10:00 -11:00

Level II | Age 10-12

MONDAY

Jazz | 5:30 - 6:15pm

Acro | 6:15 - 7:00pm

Ballet | 7:00 - 8:30pm (Grades 5-7)

 

TUESDAY

Contemporary| 4:30 - 6:00pm

Hip Hop | 6:15 - 7:15pm

Tap | 7:15 - 8:00pm

WEDNESDAY

Lyrical | 4:30 - 5:30pm

Musical Theatre | 6:00 - 7:00pm

Ballet | 7:00 - 8:30pm*

THURSDAY

Conditioning | 4:30 - 5:15pm*

Jumps & Turns | 5:15 - 6:00pm*

FRIDAY

Company Rehearsal

* Technique only, no recital

 
 

THE ACADEMY | COMPETITIVE SCHEDULE

 

These classes are required for dancers who have auditioned and made the Competitive Company. Dancers that are part of The Academy may also choose to take additional classes from our Primary Program. 

Level I

MONDAY

Ballet | 4:30 - 5:30 (Grades 2-4)

Tap | 5:30 - 6:15

 

TUESDAY

Hip Hop | 4:30 - 5:15pm*

Contemporary | 6:00 - 7:00pm*

 

WEDNESDAY

Lyrical | 4:30 - 5:30pm** 

Ballet | 6:00 - 7:00pm

THURSDAY

Conditioning (ages 7-10) | 4:30 - 5:15pm

Jumps and Turns | 5:15 - 6:00pm 

Level III

MONDAY

Jazz | 4:30 - 5:30pm*

Ballet/Pointe | 5:30 - 6:45pm

Ballet | 7:00 - 8:30pm (grades 8+)

TUESDAY

Hip Hop | 5:15 - 6:15pm*

Musical Theatre | 6:15 - 7:00pm 

Contemporary | 7:00pm - 8:30pm*

WEDNESDAY

Ballet III | 4:30 - 6:00pm*

Lyrical | 6:30 - 8:00pm

THURSDAY

Conditioning (ages 11+)| 5:15 - 6:00pm

Tap | 6:00 - 6:45pm*

Advanced Jumps and Turns: 6:45 - 7:45

Level II

MONDAY

Jazz | 5:30 - 6:15pm**

Acro | 6:15 - 7:00pm

Ballet | 7:00 - 8:30*pm (Grades 5-7)

 

TUESDAY

Contemporary| 4:30 - 6:00pm*

Hip Hop | 6:15 - 7:15pm*

Tap | 7:15 - 8:00pm*

WEDNESDAY

Lyrical | 4:30 - 5:30pm

Musical Theatre | 6:00 - 7:00pm

Ballet | 7:00 - 8:30pm*

THURSDAY

Conditioning | 4:30 - 5:15pm*

Jumps & Turns | 5:15 - 6:00pm*

* Required if competing in style of dance

** Can choose between Jazz or Lyrical if competing in either style.